خرید فرش دستباف دست دوم

میخوام بفروشم

خریدار فرش دست بافت دست دوم

فرش ها به هر محیطی زیبایی منحصر به فردی می بخشند نقش و نگار های مختلف آن می‌تواند نظر هر فردی را به خود جلب کند اما همانطور که می دانید همیشه این امکان برای ما وجود ندارد که یک فرش دست بافت گران قیمت برای خانه خود خریداری کنیم گاهی مواقع نیاز میباشد برای صرفه جویی در هزینه ها و کاهش هزینه ها فرش دست دوم را به جای یک فرش نو خریداری کنیم. اگر شما هم به دنبال خرید فرش دست دوم می باشید بهتر است که با آگاهی نسبت به این کار اقدام کنید تا فرش را متناسب با قیمتی که دارد خریداری کنید.  پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید نکاتی که باید در خرید و فروش یک فرش دست دوم از سمساری بدانید را برای شما توضیح دهیم.

خریدار فرش دست دوم دست باف

نحوه تشخیص عمر فرش دست دوم

در زمان خرید و فروش دست دوم شما کاملاً به این امر واقف هستید که فرش چند سالی کار کرده است و از آن استفاده شده است توصیه ما این است که اگر فرش دست دوم را خریداری می کنید فرشی را انتخاب کنید که هنوز کیفیت خود را از دست نداده و آن را حفظ کرده است و سالهای کمتری مورد استفاده قرار گرفته است. پس برای آنکه تشخیص دهید که هنوز عمر فرش دست دوم باقی مانده است باید پنجه دست خود را در قسمت های مختلف فرش فرو ببرید اگر دست شما در لابلای پرز فرش فرو رود فرش قابلیت استفاده را دارد اگر پرز فرش و یا لایه های آن از بین رفته باشد فرش عمر خود را کرده است و دیگر قابل استفاده نمی باشد سعی کنید این کار را در قسمت های مختلفی از فرش انجام دهید تا نسبت به خرید خود مطمئن شوید .

میزان پا خوردن فرش دست بافت دست دوم

  • فرش اگر زیاد مورد استفاده قرار بگیرد یا به اصطلاح زیاد پا خورده باشد نازک می‌شود و در قسمت هایی که زیاد در معرض رفت و آمد بوده است نقاط سفید رنگی دیده می شود.
  • فرش های قدیمی تر معمولاً دارای بافت درشت تری بودند که اگر میزان پا خوردگی آنها زیاد باشد نقطه های سفید رنگ بیشتر و بزرگتر ای به چشم می خورد.
  • فرش هایی که این نقاط سفید در آنها زیاد دیده میشود در محیط های پر رفت و آمد استفاده شده‌اند و کیفیت و زیبایی اولیه خود را از دست دادند پس اگر آنها را خریداری می کنید نباید هزینه زیادی را برای آنها بپردازید.
  • یک نکته مهم دیگر در خصوص پا خوردگی فرش این است که فرش را تا بزنید و نحوه قرارگیری لبه‌های کناری آن را با یکدیگر مقایسه کنید لبه های ساده فرش باید صاف باشند و بیرون زدگی یا فرورفتگی در آن دیده نشود تا زیبایی فرش حفظ شود.

بررسی ترنج و لچک فرش دست بافت

لچک و ترنج دو اصطلاح مهم در فرش می باشد که هر کدام معنی خاص خود را دارند کوچک به معنای گوشه و کنار است و لچک در فرش به گوش و کناره فرش اشاره دارد. معمولاً لچک در فرش به کمک گل ها تزیین می شود و تقارن داشتن طرح و نقش و نگار در لچک فرش از اهمیت زیادی برخوردار است پس برای آنکه زیبایی فرش دست دوم حفظ می‌شود حتماً به سالم بودن لچک در فرش اهمیت دهید.

ترنج در فرش همان گل وسط فرش می باشد که از ابعاد بزرگی برخوردار است و بزرگترین گل در فرش است ترنج در وسط فرش قرار دارد پس زیبایی و سالم بودن تو رنج یک معیار مهم در زمان خرید فرش دست دوم می باشد . ترنج در فرش های مختلف دارای طرح و نقش مختلفی می باشد که معمولاً به صورت دایره یا بیضی دیده می‌شود به دلیل بزرگ بودن ترنج و تاثیر آن در زیبایی فرش حتماً از سالم بودن آن اطمینان خاطر حاصل فرمایید.

اهمیت تقارن در فرش دستباف دست دوم

فرش چه دست دوم باشد چه نو اگر طرح و نقش آن دارای تقارن باشد زیبای خود را از دست خواهد داد بنابراین یک معیار مهم در زمان خرید فرش دست دوم وجود تقارن در فرش است برای بررسی تقارن فرش توصیه می‌شود که فرش را به طور کامل از وسط تا بزنید و تقارن نقش و طرح های آن را بررسی کنید. با تا زدن می توانید وجود تقارن فرش را نسبت به مرکز آن دقیق‌تر بررسی کنید اگر قرار باشد که فرش دست دوم را در جایی استفاده کنید که زیاد در معرض دید قرار بگیرد توصیه می‌کنیم که تقارن را دقیق‌تر بررسی کنید برای این کار می‌توانید از یک متر کمک بگیرید و تقارن بخش های مختلف آن را نسبت به یکدیگر به دست بیاورید.

یک نکته مهم دیگر در بررسی تقارن توجه به امتداد نقش و نگارهای فرش میباشد نقش و نگار فرش است که زیبایی آن را به وجود می آورد پس اگر طرح های فرش ناگهانی قطع شده اند و گل ها و شاخه های موجود در فرش به صورت طبیعی امتداد آن ها ادامه پیدا نکرده است خرید فرش دست دوم توصیه نمی شود.

فرش دست دوم دستباف

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *